Czy warto założyć własny lokal gastronomiczny?

Ostatnio moja koleżanka zapytała nas wprost – „Czy warto założyć własny lokal gastronomiczny?” Po tym pytaniu zagorzała ostra dyskusja między moimi przyjaciółmi. Zdania były różne. Jestem bardzo ciekawa co Wy o tym sądzicie?

Ja osobiście uważam, że warto, ale sprawę należy najpierw dobrze przemyśleć. Bo przecież wszystko wiąże się z pieniędzmi i ryzykiem. W ostatnim czasie tzw. mała gastronomia jest jedną z dynamicznie rozwijających się branży na rynku. Powstaje wiele najróżniejszych barów, restauracji, popularnością cieszą się też małe lokale z fast food itd Możliwości jest wiele, ale przez to też jest spora konkurencja. Aby taka działalność odniosła sukces należy to dobrze przemyśleć. Znaleźć odpowiednie miejsce, w którym otworzy się lokal, wymyślić chwytliwą nazwę, przemyśleć kwestię promocji.

Aby otworzyć małą gastronomię potrzebny jest też spory wkład finansowy na start. Należy znaleźć odpowiedni lokal, stosownie go wyposażyć, zakupić niezbędne urządzenia i sprzęty gastronomiczne oraz produkty spożywcze. Moja koleżanka już się w tej kwestii rozglądała. Podobno wpadł jej w oko świetny piec konwekcyjny. Na początku nie wiedziałam o czym mówi. Potem okazało się, że jest to naprawdę wszechstronne urządzenie, w którym można piec, smażyć, blanszować, grillować, gotować na parze, a nawet rozmrażać. Kamila ma tym samym swój świetny pomysł na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy. Jedno dobre i wszechstronne urządzenie. Nie należy też zapominać o rozejrzeniu się za dobrym dostawcą. Świeże produkty, to podstawa.

Ale co dalej? Nie należy zapomnieć o wymogach prawnych i sanitarnohigienicznych. Należy zarejestrować firmę, zgłosić do US oraz ZUS, złożyć stosowne wnioski w Państwowej Inspekcji Sanitarno-Epidemiologicznej, czyli w Sanepidzie itd. Niestety takich obowiązków jest sporo, ale można znaleźć osoby, które w tym pomogą. Tak samo można się starać o dofinansowania. Na początku liczy się dobry i naprawdę przemyślany pomysł oraz ogromna chęć i zapał, bo początki bywają trudne. Ale… moim zdaniem warto realizować marzenia.

A jakie jest Wasze zdanie? Może macie w tej kwestii doświadczenie?

 

*wpis jest jedynie ogólnym rozważaniem na wspomniany temat, proszę go nie traktować jako profesjonalny poradnik

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz