Czy warto kupić ekspres do kawy?

Czy warto kupić ekspres do kawyEkspres do kawy długo był postrzegany jako pewien luksus, jednak powoli staje się standardem w domach Polaków. Jego posiadanie nie tylko pozwala codziennie zaparzać kawę rodem z eleganckiej kawiarni, ale nierzadko jest urządzeniem, które rozwija pasje i umiłowanie do kawy. Jeśli zastanawiasz się nad kupnem ekspresu do domu, a nie masz gwarancji, który będzie dla Ciebie idealny, to z chęcią pomogę Ci w doborze.

Różne modele ekspresów do kawy.

Po pierwsze musisz wiedzieć, że ekspresy do kawy mogą się od siebie znacząco różnić. Jeden może nie wymagać od Ciebie zbyt wiele wysiłku, a kolejny będzie w dużej części od Ciebie uzależniony. Istnieje dużo rodzajów ekspresów do kawy, a każdy posiada własnych entuzjastów oraz przeciwników. To, jakie urządzenie wybierzesz, zależy najczęściej od tego, czego oczekujesz od ekspresu do kawy. Dzisiaj zilustruję Ci je w szczegółach i przedstawię ich słabości oraz korzyści.

Automatyczny ekspres do kawy.

Ekspresy automatyczne są przeznaczone dla osób, które cenią przede wszystkim wygodę i łatwość przygotowania kawy. Wiele z nich po wciśnięciu jednego przycisku jest w stanie zaparzyć nam kawę, jaką tylko chcemy. Zajmuje im to kilkadziesiąt sekund, a Ty oprócz podstawienia filiżanki, w tym momencie nie robisz nic. Najczęściej automatyczne ekspresy posiadają wbudowany młynek. Umożliwia Ci to zmielić ziarna tuż przed zaparzeniem. Właśnie wtedy kawa smakuje wyjątkowo.

Jeżeli chodzi o rodzaje napojów, które możesz przyrządzić w ekspresie automatycznym, to wybór jest olbrzymi. Od klasycznego włoskiego espresso, poprzez delikatne kawy mleczne nawet po gorącą czekoladę. Nie wszyscy natomiast piją kawy z mlekiem, a zachowanie systemu mlecznego w czystości wymaga Twojego poświęcenia. Na szczęście istnieją ekspresy dedykowane tylko do przygotowania kaw czarnych. Stanowi to rewelacyjne wyjście dla osób, którym nie zależy na ogromnym menu.

Nie można pominąć tematu higieny ekspresu do kawy. Po paru zaparzonych kawach sporo przewodów w urządzeniu oczywiście ulega zabrudzeniu. Twoim zadaniem jest utrzymanie urządzenia w czystości, co pozwoli wydłużyć jego żywotność oraz nie wpłynie na pogorszenie smaku kawy. Coraz więcej ekspresów automatycznych potrafi płukać swój system samodzielnie. Dzieje się to najczęściej podczas uruchamiania i wyłączania urządzenia.

Na smak kawy wpływa dodatkowo woda, której używasz do zaparzenia. Stanowi ona 98% końcowego naparu, dlatego musi być ona jak najczystsza. Dużą korzyścią ekspresów automatycznych jest to, że większość z nich ma pojemnik na wodę z opcją zamontowania filtra, który dba o odpowiednią jakość Twojej wody.

Ekspresy automatyczne charakteryzuje wysoka powtarzalność w tym, co przygotowują. To nie od Ciebie zależy, jaka będzie jakość gotowej kawy, a wyłącznie od maszyny. Pomimo tego, ekspresy automatyczne obecnie są najpopularniejszym wyborem, jeśli chodzi o urządzenia do domu. Gwarantują dużą wygodę i pozwalają zaoszczędzić sporo cennego czasu.

Kolbowy ekspres do kawy.

Ekspres kolbowy wymaga już od Ciebie wyższego zaangażowania we wszystkie procesy parzenia kawy. Dla osób, które chcą przede wszystkim błyskawicznie zrobić kawy mleczne, jest to kłopotem. Natomiast urządzenia te są stworzone dla ludzi, którzy z parzenia kawy chcą czerpać świetną zabawę oraz nie myślą schematycznie. Jakość kawy będzie zależeć przeważnie od tego, jak sobie poradzą z parzeniem. Wiele operacji musisz wykonać ręcznie, dlatego przyjemność z pysznej kawy będzie jeszcze większa.

Nabywając ekspres kolbowy możesz spotkać się z ogromnymi rozbieżnościami cenowymi. Znajdziesz urządzenia za kilkaset złotych, ale również za kilka tysięcy złotych. Taka różnica zależy od jakości i żywotności urządzenia oraz użytych w nim technologii. Nie jest tajemnicą fakt, że ekspres za 300 zł nigdy nie stworzy tak dobrej kawy, jak ten za np. 3000 zł.

Decydując się na ekspres kolbowy musisz zwrócić na kilka istotnych aspektów. Jednym z nich jest użyty system grzewczy. Często stosowany jest bojler, który rozgrzewa większą ilość wody, jednak robi to w stosunkowo długim czasie. W nowszych urządzeniach wykorzystuje się system termoblok, który funkcjonuje na zasadzie podgrzewacza opływowego. Gwarantuje on szybsze podgrzanie wody i jest bardziej energooszczędny niż bojler.

Jeśli jesteś pasjonatem cappuccino lub cafe latte, to musisz korzystać z usług dyszy spieniającej mleko. Zwróć uwagę na to, czy dysza odpowiada Twoim preferencjom. Nie ma tutaj zasady, bo idealna jest ta, która jest dla Ciebie wygodna, jednak nie wszystkie są identyczne. Pomimo tego, że parząc kawę w ekspresie kolbowym musisz się nieco wysilić, to powinien on być maksymalnie wygodny. Decydując się na ekspres kolbowy, to Ty stajesz się baristą w swoim domu.

Wybierając właściwy ekspres do kawy, musisz zdać sobie sprawę z tego, czego tak naprawdę od niego oczekujesz. Jeżeli pragniesz przygotować bardzo powtarzalną kawę łatwo i w błyskawicznym tempie, to świetny będzie ekspres automatyczny. Natomiast jeśli parzenie kawy daje Ci wiele przyjemności i to Ty chcesz decydować o jej smaku, to bezwzględnie zwróć uwagę na kolbowe ekspresy do domu.

Print Friendly, PDF & Email

4 comments

  1. Akacja says:

    Tak… ekspres do kawy to podstawowe urządzenie w domu. Odkąd mam piękny kombajn Nivony nie wyobrażam sobie poranka inczaej niż przy filiżance świeżo parzonej kawy z ziaren ledwo co zmielonych (i palonych kilka dni wcześniej)

  2. Patrycja Iwanicka says:

    My z mężem jesteśmy prawdziwymi kawoszami. I szczęśliwym posiadaczami ekspresu od dwoch lat. Pyszna kawka. U nas to byl strzal w 10

Dodaj komentarz