Czy odżywianie ma wpływ na kondycję naszych zębów?

Właściwa dieta może być kluczem nie tylko do pięknej sylwetki, ale też i zdrowych zębów. Bardzo często nasz nastrój czy zachowanie jest efektem tego co gości na naszym stole. Źle dobrana dieta powoduje nie tylko powstanie nadmiarowych kilogramów, ale i tego, że będziemy ogólnie się źle czuć, będziemy osłabieni, rozdrażnieni, a nasze włosy czy zęby będą dalekie od ideału. Co zrobić by zyskać zdrowy piękny uśmiech? Co wprowadzić do diety, a czego unikać?

Witaminy i minerały, to podstawa pięknego uśmiechu

Witaminy i minerały, obok dobrych produktów do higieny jamy ustnej, to podstawa. Każdy z nas wie, że aby zadbać o zdrowy uśmiech powinien zaopatrzyć się w dobrą szczoteczkę, pastę do zębów czy płyn do płukania jamy ustnej. Wszystko, to i wiele więcej, można kupić na https://hellodent.pl/ Mycie zębów, stosowanie nici dentystycznych, czy płynów do płukania jamy ustnej, jest podstawą higieny jamy ustnej, podobnie jak wizyty kontrolne u dentysty. A co z witaminami i minerałami? Dopełnieniem zdrowego uzębienia staje się właściwe dostarczenie odpowiednich pokarmów, które są bogate w witaminy i minerały. Wśród najważniejszych dla naszych zębów minerałów należy wymienić wapń, fluor, cynk, fosfor. Natomiast jeśli chodzi o witaminy są to, witamina A, B, C, D, E.

Dlaczego wapń jest tak ważny dla naszych zębów?

Wapń jest odpowiedzialny za twardość i wytrzymałość zębów. Brak w organizmie tego minerału może skutkować kruchością uzębienia, pękającym szkliwem, czy problemem z łamliwością zębów. W jakich produktach znajdziemy najwięcej wapnia? To bez wątpienia mleko, jogurt, kefir, maślanka, czy sery. Dodatkowo wapń znajdziemy rybach (sardynka), nasionach i orzechach (mak, migdały, orzechy laskowe), warzywach (fasola, soja, pietruszka, rabarbar, jarmuż).

Produkty bogate w fluor

Kolejnym minerałem jest fluor. Działa on antybakteryjnie, rozcieńcza kwasy zagrażające zębom i wzmacnia szkliwo. Produkty bogate we fluor, to ryby, ryż, herbata.

A gdzie znaleźć cynk i fosfor?

Dlaczego cynk jest ważny dla naszych zębów? Minerał ten zapobiega rozprzestrzenianiu się bakterii i budowie płytki nazębnej, zaś fosfor wspiera procesy remineralizacji zębów i chroni szkliwo. Fosfor obecny jest w rybach (tuńczyk), indyku, wołowinie, kaszy gryczanej, otrębach, płatkach owsianych, ziemniakach, czy nasionach dyni. Cynk występuje w małżach i ostrygach, w wątrobie wieprzowej, nasionach fasoli, sardynkach w puszce, razowym chlebie.

A gdzie znajdziemy witaminy niezbędne dla zdrowych zębów?

Witaminę D znajdziemy w tłustych rybach takich jak makrela, tuńczyk, halibut czy sardynki. Witaminy C najwięcej znajdziemy w warzywach i owocach, takich jak kapusta, natka pietruszki, brokuł, czarna porzeczka, jabłka, czy owoce cytrusowe. Witaminy A ma najwięcej marchew, szpinak, wątróbka, kapusta, jaja, czerwone mięso. Naturalnie witamina E występuje w oleju słonecznikowym, w oleju z zarodków pszennych, migdałach i orzechach laskowych.

Bez odpowiedniej diety bogatej w witaminy i minerały nasz uśmiech nigdy nie będzie taki jakbyśmy sobie tego wymarzyli. Zdrowa dieta tak jak i odpowiednia pielęgnacja, to podstawa pięknego zdrowego uśmiechu.

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz