Czy biznesplan jest niezbędny?

Planowanie, to podstawa. Bez względu na to czy planujemy wyjazd na wakacje, treningi, zrzucenie zbędnych kilogramów czy budowę wymarzonego domu, to bez odpowiedniego planu nam się to nie uda lub po prostu będzie dalekie od ideału. Podobnie jest z biznesem. Tu również niezbędny jest skuteczny biznes plan. Jest on koniecznym warunkiem do uzyskania środków na inwestycje i często jedyna szansą na ich zdobycie. Podstawowym celem biznesplanu jest prognoza dotycząca szans powodzenia przedsięwzięcia oraz kontroli realizacji celów szczegółowych i ogólnych. Mówi się, że brak biznes planu, to prosta droga do porażki, a tej nikt przecież nie chce ponieść. Po co niszczyć swoje marzenia już na początku ich realizacji.

Czym ogólnie jest biznesplan?

To nic innego jak pisemne zaplanowanie i doprecyzowanie oczekiwań przyszłego przedsiębiorcy. Taki plan działania musi zawierać opis tych krótko i długoterminowych celów danego przedsiębiorstwa, oferowanych usług lub produktów, jak również analizę możliwości rynkowych i środków, które umożliwią osiągnięcie założonych celów w danym otoczeniu.

Cel biznesplanu?

Najważniejszych zadaniem, dla którego sporządza się taki biznesplan jest dostarczenie przedsiębiorcy informacji, które są niezbędne do podjęcia przez niego właściwych decyzji. Mowa tu zarówno o tym czy rozpocząć lub czy zaniechać działalność. Dlaczego? Niestety bywa też tak, że po sporządzeniu biznesplanu okazuje się, że przedsięwzięcie będzie nieopłacalne.

Biznesplan sporządza się też, aby uzyskać najróżniejsze dofinansowania.

Jak zabrać się za przygotowanie biznesplanu?

Biznesplan powinien być sporządzony w sposób przejrzysty i zrozumiały. Nie ma tu jakiegoś uniwersalnego wzorca. Jednak w każdym dobry biznesplanie powinny się znaleźć takie punkty, jak:

  • streszczenie przedsięwzięcia
  • charakterystyka przedsiębiorstwa
  • charakterystyka produktu
  • kadra pracownicza i zarządzająca
  • rynek i konkurencja
  • marketing i reklama
  • plany i harmonogram ich realizacji
  • analiza finansowa

Biznesplan można sporządzić samemu lub sięgnąć po pomoc profesjonalistów, którzy przygotują nam biznes plan gotowy Tylko dobrze sporządzony biznesplan da nam szanse osiągnąć sukces lub uniknąć złej decyzji (złej inwestycji).

 

Print Friendly, PDF & Email

2 comments

Dodaj komentarz