Co zrobić, gdy nie mamy już miejsca dla naszych książek?

Pomimo powszechności czytników elektronicznych wciąż wielu z nas kocha książki w formie papierowej. Ich zapachu, szelestu kartek i przyjemności przewracania kolejnych stron nie zastąpi żaden elektroniczny zamiennik, więc nie jest to niczym dziwnym. Co jednak robić, gdy nie mamy już miejsca dla nowych książek? Jak możemy zagospodarować niepotrzebne nam już tytuły, aby ich nie wyrzucać, a puścić dalej w obieg?

 

1. Przekazanie książek do lokalnej biblioteki

2. Sprzedaż książek w skupie

3. Wymiana ze znajomymi na inne tytuły

 

Przekazanie książek do lokalnej biblioteki

Jeżeli w naszym domu powoli zaczyna brakować miejsca na nowe książki, a my nadal mamy długa listę życzeń zapełnioną nowymi tytułami, możemy opanować nasz książkowy chaos poprzez skatalogowanie obecnie posiadanych egzemplarzy. Na pewno wśród nich znajdą się takie powieści, do których już nie planujemy wracać, które nam się nie spodobały lub które czytaliśmy już wielokrotnie i znamy je na pamięć. Jeżeli jesteśmy w stanie wykonać taką selekcję, zebrane książki możemy następnie przekazać do lokalnej biblioteki lub czytelni. Dzięki temu my zyskamy trochę wolnego miejsca, a nasze książki – drugie życie oraz możliwość zainspirowania innych osób, które jeszcze nie miały okazji sięgnąć po te konkretne tytuły.

 

Sprzedaż książek w skupie

W sytuacji, gdy mamy dużo podręczników, z których już nie korzystamy, a mimo to wciąż są aktualne, warto zastanowić się nad ich spieniężeniem. Skup książek Warszawa zwykle przyjmie każdą ilość i każdy rodzaj literatury, a my przy okazji odzyskamy część pieniędzy, które wydaliśmy na sprzedawane egzemplarze. Będziemy mogli przeznaczyć je na zakup nowych tytułów, których jeszcze nie czytaliśmy lub po prostu odłożyć na inne drobnostki w przyszłości. Podobnie jak w przypadku biblioteki nasze książki zyskają drugie życie, a my nie będziemy mieć wyrzutów sumienia, że cokolwiek wyrzuciliśmy.

 

Wymiana ze znajomymi na inne tytuły

W wielu miastach, często za pośrednictwem bibliotek, czytelni i uczelni wyższych, można znaleźć miejsca i kluby, w których będziemy w stanie wymienić nasze książki na inne, a przy okazji także poznać nowych ludzi. Jeżeli więc czujemy, że nasze półki zaraz nie wytrzymają naporu papieru, warto wyselekcjonować książki, które bylibyśmy skłonni wymienić, a potem poszukać takiej inicjatywy w naszej najbliższej okolicy. Dzięki temu nie tylko wymienimy tytuły, które już znamy, ale także będziemy mieć okazję wyrwać kilka interesujących nas tytułów zupełnie za darmo lub za minimalną dopłatą, gdy wymiana będzie nierównomierna.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz