Co z mieszkaniem po rozwodzie?

Rozwód to przykre doświadczenie, które dotyka coraz większą ilość par. Wraz z rozwodem przychodzi konieczność podziału majątku. Najczęściej to mieszkanie jest najbardziej wartościowym składnikiem majątku wspólnego. 

Co z mieszkaniem po rozwodzie?

Do podziału wspólnej nieruchomości dochodzi najczęściej po zakończeniu sprawy rozwodowej. Kwestie podziału mieszkania po rozwodzie można rozwiązać:

  • w sposób polubowny udając się do notariusza,
  • za pośrednictwem sądu, gdy byli małżonkowie nie osiągnęli porozumienia w tej kwestii.

Podział u notariusza

Podział mieszkania po rozwodzie u notariusza wymaga polubownego rozwiązania sprawy. Przy zgodzie obu byłych małżonków czynność ta jest jedną z najszybszych i najczęściej cała sprawa kończy się na jednej wizycie u notariusza. Trzeba pamiętać, że wcześniej byli małżonkowie muszą ustalić sposób podziału nieruchomości, np. czy zostanie ona przekazana jednej osobie z obowiązkiem spłaty drugiej. 

Podział przez sąd

Gdy nie ma zgody między byłymi małżonkami, to mieszkanie po rozwodzie może zostać podzielone przez sąd. I tu znów są różne sposoby rozwiązania podziału:

  • fizyczny podział mieszkania między małżonków,
  • mieszkanie może zostać przyznane jednemu z małżonków, drugi małżonek jest spłacany przez pierwszego,
  • sprzedaż nieruchomości i podział uzyskanej kwoty.

Warto pamiętać, że w tej i innych kwestiach dotyczących rozwodu warto skorzystać z fachowej porady jaką oferuje np.  https://www.rozwodznia.pl/ Trzeba też mieć na uwadze, że są różne wyjątki dot. podziału nieruchomości, np. podział majątku dziedziczonego. W tym wypadku mieszkanie stanowi majątek osobisty małżonka, który je odziedziczył.

/wpis we współpracy/

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz