Rozwód to przykre doświadczenie, które dotyka coraz większą ilość par. Wraz z rozwodem przychodzi konieczność podziału majątku. Najczęściej to mieszkanie jest najbardziej wartościowym składnikiem majątku wspólnego.
Co z mieszkaniem po rozwodzie?
Do podziału wspólnej nieruchomości dochodzi najczęściej po zakończeniu sprawy rozwodowej. Kwestie podziału mieszkania po rozwodzie można rozwiązać:
- w sposób polubowny udając się do notariusza,
- za pośrednictwem sądu, gdy byli małżonkowie nie osiągnęli porozumienia w tej kwestii.
Podział u notariusza
Podział mieszkania po rozwodzie u notariusza wymaga polubownego rozwiązania sprawy. Przy zgodzie obu byłych małżonków czynność ta jest jedną z najszybszych i najczęściej cała sprawa kończy się na jednej wizycie u notariusza. Trzeba pamiętać, że wcześniej byli małżonkowie muszą ustalić sposób podziału nieruchomości, np. czy zostanie ona przekazana jednej osobie z obowiązkiem spłaty drugiej.
Podział przez sąd
Gdy nie ma zgody między byłymi małżonkami, to mieszkanie po rozwodzie może zostać podzielone przez sąd. I tu znów są różne sposoby rozwiązania podziału:
- fizyczny podział mieszkania między małżonków,
- mieszkanie może zostać przyznane jednemu z małżonków, drugi małżonek jest spłacany przez pierwszego,
- sprzedaż nieruchomości i podział uzyskanej kwoty.
Warto pamiętać, że w tej i innych kwestiach dotyczących rozwodu warto skorzystać z fachowej porady jaką oferuje np. https://www.rozwodznia.pl/ Trzeba też mieć na uwadze, że są różne wyjątki dot. podziału nieruchomości, np. podział majątku dziedziczonego. W tym wypadku mieszkanie stanowi majątek osobisty małżonka, który je odziedziczył.
/wpis we współpracy/