Co to jest i jak działa inulina?

Każdy, kto interesuje się prozdrowotnym wpływem żywności na nasz organizm, zapewne chociaż raz usłyszał o inulinie. Jest to w pełni naturalny prebiotyk, który poprzez stymulację wzrostu korzystnej mikroflory wpływa na polepszenie odporności naszego organizmu. Ale to nie wszystko, co ma on nam do zaoferowania. Inulina wpływa także na obniżenie poziomu cholesterolu oraz trójglicerydów we krwi. Dodatkowo wpływa na regulację pracy naszego układu pokarmowego i obniżenie glikemii po spożytym posiłku.

Inulina – co to takiego?

Inulinę zaliczamy do błonników rozpuszczalnych. Naturalnie spotkać możemy ją zarówno w owocach, jak i w warzywach, rzadziej w zbożach. Ma ona bardzo duży wpływ na pracę naszych jelit, ponieważ w momencie fermentacji w jelitach pozytywnie wpływa na stymulację wzrostu korzystnej mikroflory jelitowej.

Inulina jako prebiotyk

Inulina jest substancją, która wpływa na namnażanie się korzystnej mikroflory w jelitach. Jeśli w naszych jelitach znajdują się przede wszystkim bakterie, które są korzystne dla naszego zdrowia, wszelkie mikroorganizmy chorobowe oraz drożdżaki mają uniemożliwione nadmierne namnażanie się. Taki stan naszego zdrowia możemy nazwać prawidłową mikroflorą jelitową.

Działanie i właściwości inuliny

Jej działanie ma również wpływ na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi, a wszystko dzięki jej wpływie na wiązanie się kwasów żółciowych w jelicie cienkim. W efekcie są one wydalane z organizmu w większych ilościach. Dodatkowo inulina wpływa na lepsze przyswajanie składników mineralnych i poprawia biodostępność pierwiastków, jakimi są na przykład wapń i magnez. Jednak to nie wszystko. Ten naturalny prebiotyk zwiększa także ilość kwasu masłowego w naszym jelicie cienkim. Jego niedobór może prowadzić do wrzodziejącego zapalenia okrężnicy lub nawet zmian o charakterze nowotworowym. Nasz organizm po spożyciu inuliny zostaje również wzbogacony o kwas foliowy lub nikotynowy, a także witaminy z grupy B. Po spożyciu posiłku z inuliną nie następuje również nagły wyrzut glukozy we krwi. Może być ona stosowana nie tylko przez osoby będące na diecie ze względu na niską zawartość kalorii, ale również przez diabetyków.

Najnowsze badania wskazują na to, że spożywanie inuliny może mieć wpływ na hamowanie łaknienia oraz większe uczucie sytości po posiłku. Jej dodatek w posiłku bardzo często zastępuje tłuszcz, a także zwiększa ilość błonnika pokarmowego, dzięki czemu pośrednio wpływa ona również na redukcję masy ciała. Z tego powodu coraz częściej stosuje się ją w przemyśle cukierniczym, dodawana jest również do mlecznych deserów.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz