Co jeść i jak dbać o zęby by by były zdrowe i białe?


Piękny olśniewający uśmiech, to dla wielu z nas podstawa, swoista wizytówka, dzięki której czujemy się pewniejsi siebie, jesteśmy lepiej postrzegani przez innych. Ale, to nie tylko oznaka atrakcyjności. Stan naszych zębów bardzo wiele mówi też o naszym zdrowiu. Dlatego tak wiele osób zastanawia się nad tym co jeść i zrobić by zęby były zdrowe i białe. Poniżej kilka cennych wskazówek, które warto wprowadzić w życie. Zwłaszcza jeśli tak jak ja od czasu do czasu lubicie sięgnąć po coś słodkiego 😉

Dieta

Dieta mająca dobroczynny wpływ na nasze zęby powinna przede wszystkim być bogata w wapń, tłuszcze i witaminy. Najlepszym dostawcą wapnia są oczywiście produkty mleczne, takie jak: jogurt naturalny, kefir czy maślanka. Aby wapń być lepiej wchłaniany musimy dostarczyć organizmowi witaminę D. Najlepszym jej źródłem są tłuste ryby, takie jak łosoś czy makrela. Pamiętajmy, że witamina D ma kluczowe znaczenie dla twardości zębów i kości, ponieważ reguluje w organizmie gospodarkę wapniowo-fosforanową i odpowiada za prawidłową mineralizację szkliwa zębów.

Warto też wprowadzić do swojego menu brokuły, marchew i truskawki. Dlaczego?

Brokuły zawierają również spore ilości wapnia. Ponadto są najlepszym naturalnym źródłem koenzymu Q10. Koenzym ten pływa na procesy energetyczne w organizmie, zwiększa odporność, a także wpływa na kondycję przyzębia i chroni dziąsła przed drobnoustrojami. A dlaczego marchew? Jest ona bogata w witaminę A, wzmacnia i utrzymuje w dobrym stanie dziąsła, mineralizuje zęby i stymuluje wytwarzanie śliny niszczącej groźne bakterie powstałe w jamie ustnej. No i moje ulubione truskawki! 🙂 Choć jak wiadomo te pyszne owoce nie zastąpią Wam produktów do profesjonalnego wybielania zębów, to zawierają spore ilości kwasu jabłkowego, który jest jednym z podstawowych składników past wybielających. Poza właściwościami wybielającymi, zapobiegają także osadzaniu się kamienia na zębach i odgrywają istotną rolę przy zapaleniach jamy ustnej.

Odpowiednia higiena jamy ustnej

Ale wiadomo, że dieta dietą, jednak większość z nas pokusi się choć od czasu do czasu na coś słodkiego, co niekoniecznie jest korzystne dla naszych zębów. Co wówczas? Podstawą jest regularna higiena jamy ustnej. 

Mycie zębów powinno trwać min. 2-3 minuty. Jednak nie powinno się myć zębów zaraz po spożyciu produktów kwaśnych, np. owoców i soków, wody z cytryną czy kiszonek. Dlaczego? Otóż kwasy rozmiękczają szkliwo i zwiększają jego podatność na ścieranie. Po ich spożyciu warto przepłukać usta wodą i odczekać co najmniej 5-10 minut.
 
Nie zapomnijmy też zadbać o świeży oddech. Podstawowym sposobem na świeży oddech jest oczywiście regularne mycie zębów, ale nie tylko. Nie zapomnijmy też o naszym języku. To właśnie na jego powierzchni rozwija się najwięcej bakterii powodujących przykry zapach z ust. Poza tym należy też czyścić przestrzenie międzyzębowe. Tu przyda nam się nitka do zębów.
 
Wybielanie zębów – metody
 
Biały odcień zębów jest atrakcyjny i ogólnie pożądany, jednak nie każdy może się nim cieszyć, bo to kwestia genów oraz diety. Wybielanie zębów może okazać się konieczne częściej w sytuacjach, gdy sięgamy częściej po takie produkty jak czarna kawa i mocne herbaty, czerwone wino, a nawet sos sojowy, ocet balsamiczny czy słodycze oraz słodkie owoce.
 
Na szczęście w obecnych czasach można łatwiej poradzić sobie z uzyskaniem białego uśmiechu. Poza wizytą w profesjonalnym gabinecie dentystycznym można zdziałać wiele również w domu. Jak wspominałam na początku warto wprowadzić do diety truskawki. Ale to może nie wystarczyć. Wówczas warto sięgnąć po pasty wybielające. W szczególności ostatnio polecane są, również przez dentystów, pasty z węglem aktywnym. Sama takie stosuję i muszę przyznać, że działają. Moja znajoma poleca także paski wybielające. Pamiętajmy jednak, że przed ich zastosowaniem powinno się wyleczyć zęby i zasięgnąć opinii dentysty, czy nie ma przeciwwskazań do ich stosowania. Ponadto należy pamiętać, że efekt wybielający utrzyma się krócej niż ten po wizycie u stomatologa. Jednak przewagą tu może też być cena.
 
A jakie są Wasze skuteczne metody na zachowanie zdrowego i białego uśmiechu? Może dopisalibyście coś do tej listy?
 

 

 

 


Print Friendly, PDF & Email

4 comments

Dodaj komentarz