Błąd lekarski. I co dalej? Jak dostać odszkodowanie?

Temat błędów lekarskich nie jest łatwy. Ostatnio wdałam się w dość długą dyskusję z moimi znajomymi. Lekarze… ufamy im, wierzymy że pomogą nam czy naszym bliskim. Niestety nie zawsze tak jest. Błąd lekarski potrafi mieć tragiczne skutki. Zła diagnoza, zakażenie, nieudana operacja. Każdego roku w polskich szpitalach dochodzi do wielu takich zdarzeń. Niestety osobiście znam rodzinę, która okropnie cierpiała z tego powodu. Tu błąd medyczny dotyczył małego dziecka… Nie chciałabym jednak dziś poruszać tego smutnego i tragicznego w skutkach przypadku. Dzisiejszy wpis jest raczej dość ogólny. Temat jest naprawdę ciężki i trudny, jednak nie powinien być pominięty.

Czym jest tzw. błąd lekarski / medyczny?

Błąd medyczny nazywany jest błędem w sztuce lekarskiej lub błędem lekarskim. Błąd medyczny to zawinione postępowanie, poprzez takie działanie lub zaniechanie lekarza, pielęgniarki, dentysty, położnej, farmaceuty, ratownika medycznego lub osoby wykonującej inny medyczny zawód, sprzeczne z aktualną wiedzą i nauką medyczną w następstwie czego następuje szkoda pacjenta. Może to być: opóźnienie lub brak poprawnej diagnozy, zakażenie, uszkodzenie ciała, , śmierć pacjenta.

Bez względu na szkodę jaką nam lub naszym bliskim wyrządzono należy pamiętać o naszych prawach. Przede wszystkim o prawie do odszkodowania. Niestety sprawy o odszkodowanie nie są proste. Należy dokonać pełnej analizy dokumentacji medycznej i całokształtu zaistniałych okoliczności. Niezbędne jest też indywidualne podejście do sprawy, bo każda jest inna i na pewno nie należy do prostych. By uzyskać należne odszkodowanie za błąd lekarski należy skierować swoje roszczenia do sądu. Roszczenia możemy złożyć przeciwko szpitalowi, lekarzowi czy ubezpieczycielowi szpitala. Można pozwać każdego z osobna lub wszystkich na raz.

Niestety takie sprawy są naprawdę skomplikowana i dla „zwykłego” człowieka (zwłaszcza ciepiącego z powodu błędu lekarskiego) mogą okazać się czymś nie do przejścia. Na szczęście istnieją specjaliści i radcy prawni, którzy od początku do końca, także na sali sądowej, mogą nas reprezentować i wywalczyć dla nas odpowiednie odszkodowanie za błąd lekarski. Zawsze trzeba walczyć o swoje, choć przeciwnik może wydawać się silniejszy.

Print Friendly, PDF & Email

One comment

Dodaj komentarz