Bigos z białej i kiszonej kapusty Lubicie bigos? Ja przyznam, że bardzo. To proste w wykonaniu syte danie sprawdzi się na wiele okazji. Dziś mam dla Was mój sprawdzony przepis na bigos z białej i kiszonej kapusty. Prosty, z dużą ilością kiełbasy, boczku. Smaku dodaje wywar z grzybków. Polecam. Tak przygotowany bigos często przekładam do słoików, wekuje i przechowuje w piwnicy. Porcja bigosu zawsze się przyda 😉
P.s. Z czym najchętniej jadacie bigos? Z chlebem czy z ziemniakami? A może podajecie go jeszcze w inny sposób?
Składniki:
- około 0,8 kg kiszonej kapusty
- pół główki białej kapusty
- 40 g suszonych grzybów
- około 500 ml wody
- około 600 g kiełbasy – użyła kiełbasę rzeźnika i podwawelska z Podlaskiej Chaty
- kawałek boczki z Podlaskiej Chaty
- do bigosu można też dodać kawałki wędlin jakie nam zostały
- 1 duża cebula
- 3-4 suszone śliwki (można pominąć)
- 1 średnie jabłko
- 1-2 łyżki koncentratu pomidorowego
- 2 liście laurowe
- 3-4 ziela angielskie
- 2 duże szczypty majeranku
- sól i czarny mielony pieprz do smaku
Przygotowanie:
Suszone grzyby przesypujemy do małego garnuszka, zalewamy wodą (około 500 ml) i odstawiamy na minimum 2 godziny, a najlepiej na całą noc. Następnie nasze namoczone grzyby gotujemy (w tej samej wodzie) około 20 minut. Grzyby odsączamy i kroimy na małe kawałki. Wywar z gotowania grzybów należy zachować!
Do dużego garnka wkładamy drobno poszatkowaną białą kapustę. Dodajemy do niej kiszoną kapustę (jeśli jest bardzo kwaśna można przepłukać ją zimną wodą, odcedzić). Całość zalewamy wodą (tylko do przykrycia kapusty). Gotujemy wszystko pod przykryciem około 1 h.
Drobno pokrojoną cebulę podsmażamy na patelni. Smażymy też pokrojony w kostkę boczek i kiełbasę (ja smażę wszystko na wytopionym z boczku tłuszczu, ale możecie usmażyć składniki na 1-2 łyżkach oleju, kiełbasę podsmażam tylko chwilę).
Uwaga! Jeśli w garnku mamy za dużo wody z gotowania kapusty, wcześniej należy ją odlać, aby wszystko się zmieściło. Wodę taką warto zostawić, przyda się podczas gotowania bigosu.
Do kapusty dodajemy całą zawartość patelni, pokrojone grzyby, wywar z gotowania grzybów, pokrojone śliwki oraz obrane i pokrojone w kostkę jabłko. Dorzucamy liście laurowe, ziele angielskie i doprawiamy całość majerankiem, świeżo mielonym czarnym pieprzem i solą. Mieszamy. Całość gotujemy pod przykryciem (na małym ogniu) przez 2-3 h. W razie potrzeby można dolać wody z gotowania kapusty lub czystej z czajnika.
Pod koniec gotowania dodajemy 1-2 łyżki koncentratu pomidorowego, mieszamy. Jeszcze chwilę gotujemy i próbujemy. Opcjonalnie doprawiamy do smaku pieprzem, solą i majerankiem.
Smacznego
One comment