Dziś podzielę się z Wami przepisem na bigos (wg mojego domowego przepisu). Bigos zna chyba każdy. Kiedyś był nieodzownym elementem każdej większej uroczystości. Zawsze gotowało się go w wielkich garach, potem nawet pakowało do słoików, by móc w każdej chwili cieszyć się jego smakiem. U nas po dziś dzień się go lubi, choć gotujemy go znacznie rzadziej. Ale za to jeśli już, to w dużych ilościach. Część od razu do zjedzenia, a resztę chowamy do słoików. A jaki jest Was przepis na bigos? Bo w każdym domu z tego co wiem gotuje się go inaczej. Mam nadzieję, że posmakuje Wam moja wersja 🙂 Spróbujcie. A co (poza kapustą kiszoną- najlepiej domowego wyrobu) jest ważnego, aby bigos nam smakował? Oczywiście dobrej jakości przyprawy. Ja używam przypraw od Skworcu i bardzo Wam je polecam.
Pamiętajcie, że jest to tylko moja wersja tej popularnej potrawy. Nie jest, to tradycyjny przepis, ale za to jest on naprawdę dobry 🙂 i wart wypróbowania.
Składniki: (na duży gar bigosu)
- około 1, 20 kg kiszonej kapusty
- 1/2 małej główki białej kapusty
- mały kawałek wędzonego boczku
- 60 dkg mięsa gulaszowego
- 1 cebula
- 2 słoiki pulpetów w sosie pomidorowym*
- 2 pęta kiełbasy (tym razem dałam 1 podwawelską i 2 opakowania pikantnych kabanosów)
- 3-4 liście laurowe (u mnie Skworcu)
- 8 kulek ziela angielskiego (u mnie Skworcu)
- z 3 śliwki suszone
- z 3-4 suszone grzyby
- około 1 płaskiej łyżeczki majeranku (u mnie Skworcu)
- sól do smaku – u mnie himalajska drobna (u mnie Skworcu)
- pieprz czarny mielony (u mnie Skworcu)
*używam pulpetów wraz z sosem pomidorowym przez, to nie dodaję do bigosu przecieru
Przygotowanie:
Najpierw przygotowujemy mięso gulaszowe podsmażając je na tłuszczu (np. margarynie) z cebulką do miękkości, doprawiając lekko solą i pieprzem. Do dużego gara wkładamy kiszoną kapustę i dodajemy do niej białą kapustę (wcześniej poszatkowaną) oraz kawałek wędzonego boczku. Dolewamy wody do wysokości kapusty. Pamiętamy, aby gar był na tyle duży, by pomieścić resztę składników (mięso). Kapustę obgotowujemy. Gdy kapusta będzie już lekko obgotowana dodajemy do niej przygotowane wcześniej mięso gulaszowe, dwa słoiki pulpetów w sosie pomidorowym (pulpety wraz z sosem), pokrojoną kiełbasę (lub tak jak u mnie kiełbasę i kabanosy – używając pikantnych kabanosów nie doprawiam dodatkowo bigosu, wystarczy sól i pieprz dodany do mięsa gulaszowego), liście laurowe, ziele angielskie, majeranek, grzybki i śliwki. Całość gotujemy na małym ogniu około 3-4 godziny, co jakiś czas mieszając.
Gotowy bigos można od razu podawać lub zapakować w słoiki i zawekować.
Dobre przyprawy, to podstawa każdej potrawy w tym bigosu. One nadają mu smaku. Polecam Wam przyprawy od Skworcu.
Smacznego
Mniam jak pysznie kochana 🙂
Dziękuję ☺
Najlepszy! Takie smaki się uwielbia. Pozdrowionka !
😀
Rany, ale mi narobiłaś smaka! Ja tak dawno nie robiłam bigosu!
U mnie też już go troszkę czasu nie było, więc pora było nadrobić zaległości 😉 Pozdrawiam
Zrobiłam wczoraj wieczorem i ja i moja rodzina zwłaszcza mężczyzna jesteśmy bardzo zadowoleni. Pyszny bigos choć nie tradycyjne dodatki to SMAK BARDZO DOBRY. Zmieniłam jedynie proporcje aby zrobić mały garnek bigosu. DZIĘKUJĘ ZA BARDZO DOBRY PRZEPIS Dziś jemy na obiad, choć już podjadaliśmy troszku CZekam na kolejne takie dania
Dziękuję Pani Anno 🙂 Bardzo się cieszę, że smakuje 🙂