Uwielbiam serniki. Dziś zapraszam Was na pyszny bakaliowy sernik z cynamonową słomką ptysiową. To ciasto łączy wszystko, to co każdy domownik lubi najbardziej. Rodzynki, skórka pomarańczowa, ser i pyszne słomki ptysiowe (smak dzieciństwa) tym razem w cynamonowej odsłonie (, a więc znów coś dla mnie – wielbicielki cynamonu). Taki sernik przygotowuje się naprawdę szybko i… u nas w domu znika jeszcze w szybszym tempie 😉 Spróbujcie, polecam.
A wracając do słomki ptysiowej z cynamonem od Brześć… Resztę, która Wam zostanie po przygotowaniu sernika podajcie domownikom, od tak bo jest naprawdę godna schrupania 😉 Uwielbiam ten smak 🙂
Składniki: (na okrągłą tortownice 24 cm)
- 1/2 kg sera z wiaderka
- 125 g miękkiego masła
- 4/5 szklanka cukru
- 4 jajka
- 2 łyżeczki przyprawy do sernika
- 1 łyżka budyniu o smaku śmietankowym (proszek)
- szczypta soli
- około 1/3 szklanki rodzynek (u mnie rodzynki jumbo po pokrojeniu na mniejsze kawałki)
- 2 czubate łyżki skórki pomarańczowej
- około 1/2 paczki słomki ptysiowej z cynamonem Brześć
Przygotowanie:
Tortownice smarujemy tłuszczem i obsypujemy kaszą manną.
Do jednej miski wbijamy żółtka, do drugiej białka. Białka ubijamy wraz ze szczyptą soli.
Do żółtek dodajemy cukier, miękkie masło (mało dobrze dodać w mniejszych kawałkach, ułatwia to miksowanie), łyżkę budyniu i 2 łyżeczki przyprawy do sernika. Całość dokładnie miksujemy. Następnie powoli łyżka po łyżce dodajemy ser z wiaderka, miksując na małych obrotach.
Następnie do naszej serowej masy dodajemy ubite białka i całość miksujemy chwile (tylko do połączenia składników) na najmniejszych obrotach miksera.
Na koniec do masy dodajemy rodzynki (,jeśli tak jak ja użyjecie typu jumbo wcześniej należy je pokroić na mniejsze kawałki) i skórkę pomarańczową. Mieszamy delikatnie (i krótko) z masą serową.
Na dno tortownicy wykładamy część słomki ptysiowej (najlepiej połamać ją na pół). Wylewamy pół masy serowej, dajemy resztę słomki i znów masę serową.
Sernik wkładamy na środkowy poziom do nagrzanego do 210 stopni piekarnika. Pieczemy około 45-50 minut. Po tym czasie zostawiamy jeszcze na 15-20 minut w wyłączonym piekarniku z uchylonymi drzwiczkami. Gdy sernik przestygnie oprószamy go cukrem pudrem. Sernik warto włożyć i przechowywać w lodówce, wówczas nabierze bardziej zbitej konsystencji.
Smacznego
Świetny pomysł na,wykorzystanie słomki
Dziękuję
Rewelacyjny patent. Już czuję ten smak 🙂
Po serniku zostały już dosłownie okruszki 🙂
bardzo ale to bardzo podoba mi się ten sernik 🙂
Dziękuję 😀 Jest mi bardzo miło 🙂
ja jestem chętna na kawałek 😀
Zapraszam 🙂
Kochana jaki wspaniały, pysznie wygląda 🙂
Dziękuję 🙂
No pięknie – takiego wspaniałego sernika już dawno nie widziałam. Ładnie to tak kusić czytelników takimi pysznościami? Pozdrawiam cieplutko 🙂
😉 Zachęcam do pieczenia