6 powodów, dla których warto pojechać na urlop do Holandii

Lato, to czas odpoczynku, wyczekiwanych urlopów i wyjazdów. Coraz więcej osób na urlop wybiera się poza granice naszego kraju. Dziś chciałabym podzielić się z Wami 6 powodami, dla których warto pojechać na urlop do Holandii. Wszystkie wymienione powody zebrałam wraz z moimi znajomymi (zwłaszcza Moniką, która dwa razy do roku jeździ właśnie do Holandii).

Wiatraki

Numerem 1 na naszej liście są oczywiście wiatraki. Zapytana na szybko z czym kojarzy mi się Holandia zawsze wymienię wiatraki. Piękne zabytkowe wiatraki możecie zobaczyć niemal w każdym mieście. Jednak ich największe skupisko znajdziecie w miejscowości Kinderdijk, która jest jedną z największych  tego pięknego kraju. Można tam podziwiać aż 19 zabytkowych wiatraków, które pochodzą z końca XVIII wieku.

„Holenderska Wenecja”

Giethoorn, czyli „holenderska Wenecja” to urokliwe miejsce, które powinien odwiedzić każdy. Położone jest w górnej części prowincji Overijssel, w otoczeniu pięknych jezior. Miejscowość przeszyta jest pajęczyną kanałów, pomiędzy którymi na maleńkich wysepkach zbudowano urocze domy. To miejsce ma niesamowity urok i czar. Giethoorn najlepiej zwiedzać łódką, statkiem wycieczkowym lub po prostu pospacerować ścieżką wzdłuż kanałów.

Spokój, zieleń, odprężenie

Tu nie dominuje przepych i beton od którego tak często uciekamy. Wszystkie domy są do siebie podobne, otoczone pięknymi i zadbanymi ogródkami. Tu ma się ochotę usiąść, wsiąść głęboki oddech i po prostu odpocząć od tego co zostawiliśmy w Polsce, od hałasu, od betonowych ozdób. Tu można odpocząć. Wycieczki warto zaplanować sobie rowerem. Możecie je wynająć w każdym miejscu. Tylko wówczas poznacie w pełni uroki tego kraju, jego spokój i czar. A więc choć na chwilę zrezygnujcie z samochodu i… cieszcie się urlopem.

Najsłynniejszy targ serów w Alkmaar

Tak, tak. To raj dla wielbicieli serów. Wszyscy dobrze znamy holenderski ser gouda (nazwa pochodzi od miasta Gouda). Ale nie o nim mowa. Mowa o wyjątkowym miejscu jakim jest najsłynniejszy targ serów w Alkmaar, 40 km na północ od Amsterdamu.  Targ przyciąga w każdy letni piątek tysiące turystów z całego świata. Czy wiedzieliście, że rynek miasta Alkmaar zwie się rynkiem serowym (Kaasmarkt)? Tego miejsca nie można nie zobaczyć. Każdy wielbiciel dobrych żółtych serowych krążków będzie zachwycony. Takiego sera nie kupicie nigdzie indziej. A poza tym samo małe średniowieczne miasteczko ma ten swój urok i czas…

Marken

Marken, to niewielka wioska rybacka w północnej Holandii. Urocze miejsce, które zwiedzicie spacerując wąskimi uliczkami wśród drewnianych domków.  Jeśli szukacie ciszy i spokoju, to to miejsce będzie dla was idealne. Tu naprawdę można wypocząć. Przyjeżdżając zostawia się samochód na parkingu przed miastem. Główne dzielnice Marken, to Kerkbuurt (okolice kościoła) oraz Havenbuurt (okolice portu). Na zachodnim krańcu Marken znajduje się piękna latarnia morska. Koniecznie musicie ją zobaczyć.

Tulipany

Nie mogło ich zabraknąć w zestawieniu. Żeby poczuć ich magię odwiedźcie Holandię na przełomie kwietnia i maja. Pola tulipanów i budząca się do życia zieleń robi niesamowite wrażenie! Takie widoki pozostają na zawsze w pamięci.

Oczywiście to nie wszystko. Jeśli kochacie plaże, wydmy, zabytki, stare samochody, pyszne jedzenie czy muzea, to na pewno będziecie zadowoleni. Holandia, to piękny kraj i warto ją wpisać na swoją wakacyjną listę. W obecnych czasach nie ma już problemu z transportem. Co chwila kursują busy z Holandii do Polski czy z Polski do Holandii. Warto zwiedzać tak piękne kraje, cieszyć się ich „magią”. A tej na pewno nie brakuje w Holandii.

A może Wy dopisalibyście coś do tej listy? Może znacie jakieś inne ciekawe (mniej lub bardziej popularne) miejsca w Holandii?

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz