6 powodów, by odwiedzić dietetyka

Niektórym z nas nadal wydaje się, że dietetyk Poznań to rozwiązanie przeznaczone wyłącznie dla osób otyłych, które zmuszone są, by znacząco zredukować wagę swojego ciała. Nic bardziej mylnego — powodów, aby skorzystać z wizyty w poradni dietetycznej, może być znacznie więcej…

Kto odwiedza gabinet dietetyczny? 

Dobry dietetyk Poznań — to od razu brzmi jakość tak poważnie i groźnie, a wcale nie musi. Do poradni dietetycznej w Poznaniu zgłaszają się osoby z bardzo różnymi potrzebami i problemami i wbrew wyobrażeniom wielu z nas, wcale nie są to wszystko osoby otyłe, szukające efektywnego sposobu na pozbycie się nadmiarowych kilogramów. Redukcja masy ciała to tylko jeden z powodów, który może skłonić do wizyty u dietetyka klinicznego. W bardzo wielu przypadkach do dietetyka zgłaszają się również osoby szczupłe, z pozoru w doskonałej kondycji, sprawne i aktywne. Część z nich jest bowiem zainteresowana poszukiwaniem zdrowej diety, ale dopasowanej do ich konkretnych potrzeb. Często do wizyty u dietetyka skłaniają alergie pokarmowe lub dolegliwości i choroby związane z układem pokarmowym. Zaprowadzić do dietetyka w Poznaniu mogą także problemy natury hormonalnej lub plany sportowe albo rodzinne. Naprawdę powodów, aby pojawić się u dietetyka, może być nieskończenie wiele. 

Analiza składu ciała, konsultacja dietetyczna — kiedy warto sprawdzić, gdzie przyjmuje dietetyk Poznań? 

Wszystko zaczyna się od analizy składu ciała, ustaleniu problemów chorobowych pacjenta, jego potrzeb, planów. Do wizyty u dietetyka w Poznaniu może skłonić przede wszystkim:

  • potrzeba redukcji masy ciała — tutaj bardzo często nie chodzi wcale o kwestie estetyki, lecz konieczność zrzucenia kilogramów ze względu na problemy zdrowotne, zbyt duże obciążenie dla stawów i kręgosłupa (redukcję wagi bardzo często zaleca się pacjentom oczekujących na zabiegi w obszarze kolan, bioder, kręgosłupa); otyłość także oczywiście jest ważnym powodem wizyty u dietetyka, natomiast często nie o same kilogramy chodzi, ale o ich wpływ na stan zdrowia całego organizmu.
  • leczenie farmakologiczne, które powoduje problemy z wagą, jej duże wahania albo też wymaga prowadzenia bardzo specyficznej, często rygorystycznej diety, 
  • insulinooporność, cukrzyca, zespół metaboliczny, choroba Hashimoto — a więc szereg chorób z tzw. autoagresji, chorób cywilizacyjnych, w których leczeniu nawyki żywieniowe mogą mieć ogromne znaczenie; dieta przy takich chorobach może sprzyjać procesowi osłabiania różnego rodzaju dolegliwości, a także wprost może wspierać proces leczenia, 
  • wysoka aktywność fizyczna — nie musisz być zawodowym sportowcem, aby udać się do dietetyka; jeśli planujesz duży wysiłek, chcesz wystartować w półmaratonie, maratonie lub innych bardzo wymagających zawodach, warto skorzystać z podpowiedzi profesjonalisty, jak w okresie przygotowań powinna wyglądać twoja dieta, 
  • planowana ciąża — jeśli chcesz w najbliższym czasie zajść w ciążę, przygotowujesz się do macierzyństwa, warto zadbać o zdrową dietę, która wesprze cię podczas trudów tego okresu, możesz także postawić na dietę bogatą w składniki wspierające płodność. 
  • alergie pokarmowe, nietolerancje — niski indeks glikemiczny, konieczność wyłączenia z diety konkretnych składników to często dla wielu osób niemałe wyzwanie, konsultacja z dietetykiem może pomóc przejść przez ten pierwszy okres i nauczyć się nowego stylu odżywiania. 

Konsultację dietetyczną warto rozpocząć od szczerego wyrażenia swoich potrzeb, obaw, niepokojów i wątpliwości. Rola dietetyka to zrozumienie twoich potrzeb i zaproponowanie ci takiego rozwiązania, które w sposób bezpieczny pozwoli osiągnąć zakładane cele i wesprzeć organizm w różnego rodzaju wyzwaniach, jakim musi podołać. 

 

*artykuł sponsorowany

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz