4 fakty o idealnej czapce zimowej dla dziecka

By skompletować pełen zimowy strój dla dziecka nie możemy zapominać o wyborze ciepłej, dobrze dopasowanej czapki. Nie jest to proste zadanie, zwłaszcza biorąc pod uwagę aktywność malucha, jego upodobania oraz nasz budżet. Dowiedz się, jak powinna wyglądać idealna czapka zimowa dla dziecka – porady przygotował sklep olalaKids. Zapraszamy do lektury!

Jest uszyta z doskonałego materiału

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele tkanin, z których szyte są czapki zimowe. Warto poznać najpopularniejsze z nich, by móc dobrać te najlepsze dla naszej pociechy. Z czego produkowane są zimowe okrycia głowy?

Polar

Jest to ciepły materiał, który bardzo często wykorzystywany jest do szycia czapek. Jedna warstwa polaru to jednak za mało, by dać odpowiednio dużo ciepła zimą. W tej porze roku najczęściej sięgamy po czapki, w których polar stanowi warstwę wewnętrzną.

Wełna

Naturalny materiał pozyskiwany najczęściej z owiec. Dzięki temu jest tani i łatwo dostępny. Ma doskonałe właściwości termiczne, chroni przed zimnem oraz zapewnia swobodną cyrkulację powietrza. Skóra w wełnie owczej bardzo dobrze oddycha i nie poci się nadmiernie.

Wełna merino

Rodzaj wełny pochodzącej z owiec hodowanych w Alpach Nowozelandzkich. Dzięki ekstremalnym warunkom, jakie tam panują, zwierzęta są przystosowane do dużego zimna. Dlatego, jeśli zależy nam na bardzo ciepłej czapce dziecięcej, powinniśmy sięgnąć po tę produkowaną z wełny merynosów.

Akryl

Tańszym zamiennikiem naturalnej wełny jest akryl. Włókno sztuczne całkiem dobrze zastępuje swój oryginał. Występuje w bogatej gamie kolorystycznej. Niestety słabiej odprowadza pot, szybciej się też niszczy.

Poliester

Najsłabsze właściwości termoizolacyjne ma najczęściej występujący obecnie na rynku poliester. Ma jednak swoje mocne strony – niską cenę, bogactwo wzorów, kolorów i łatwość przetwarzania.

Posiada idealny dla dziecka fason

W zależności od tego, w jakim wieku jest nasza pociecha oraz jaki kształt głowy i upodobania posiada, tak warto dobrać pasujący fason. Dla noworodków i niemowląt czapki zimowe szyte są z dodatkowymi elementami zakrywającymi uszy oraz wiązaniami. Dzięki temu nie zsuwają się one z główki i maluchowi jest w pełni komfortowo. Najmłodsi najlepiej będą czuć się w czapkach lekkich i dobrze przylegających.

Ciut starsze maluchy są zdecydowanie bardziej ruchliwe. Jeśli czapka będzie dla nich niewygodna, to zwyczajnie będą ją zrzucać. Tu ponownie przydatne okazują się wiązania lub zapinania na rzep. Fason powinien być wygodny i nieobciskający. Mogą to być pilotki, smerfetki lub czapeczki klasyczne.

Dzieci od czwartego roku życia zwracają już dużą uwagę na to, jak wyglądają. Czapka musi więc, oprócz właściwości termicznych, ładnie wyglądać. Nasze pociechy w tym wieku mogą chcieć nakrycia głowy z bohaterami z ulubionych bajek. Możesz również kierować się zasadami jak podczas wyboru czapki jesiennej.

Musi być wygodna

Komfort malucha podczas spacerów i zimowych zabaw na świeżym powietrzu jest priorytetem, jeśli chodzi o czapkę na chłodne dni. Musi być ona nieco luźniejsza, bo zbyt ciasna będzie się zsuwać z główki. Sprawdzą się zarówno czapki z pomponami, jak i berety. Na najzimniejsze dni niezbędne będą jednak te, które dokładnie okrywają nie tylko główkę, ale również uszy i kark.

W przypadku dziewczynek, które często noszą kucyki i warkocze dobrze jest uwzględnić w czapce dodatkowe miejsce na nie. Na rynku dostępne są również fasony ze specjalnymi dziurami, przez które możemy wyjąć końskie kucyki na zewnątrz.

Ma dobrze dobrany rozmiar

Pamiętajmy, że dzieci mają bardzo różne główki. Nie zawsze pasują one rozmiarowo do przeciętnych wielkości charakterystycznych dla rówieśników. Przed zakupem każdorazowo zmierzmy obwód głowy. Podczas doboru rozmiaru musimy wziąć pod uwagę rozciągliwość materiału, z jakiego uszyto dany model. Jeśli jest to bardzo szeroka dzianina, warto wybrać nieco mniejszy rozmiar.

Jak więc wybrać idealną czapkę zimową dla dziecka? Przede wszystkim musimy wybrać odpowiednio ciepły, naturalny materiał oraz wygodny fason w dobrym rozmiarze.

Print Friendly, PDF & Email

6 comments

  1. Ania says:

    Napisanie, ze akryl calkiem dobrze zastepuje welne jest wprowadzaniem w blad 🙁 oczywiscie super, ze w podsumowaniu jest informacja, ze najlepiej wybrac material naturalny 🙂 akryl jest materialem, ktory nie ogrzeje, to po pierwsze, druga sprawa jest najgorszym materialem stosowanym w przemysle odziezowym. dlaczego jest uzywany? Proste. Jest najtanszy i bardzo dobrze sie barwi, dzieki czemu otrzymuje sie ciekawe i atrakcyjne kolorystycznie produkty. A ja apeluje do wszystkich czytajacych 🙂 nie wyrzycajcie swoich pieniedzy placac producentom za najgorszy z kozliwych wyrobow – akrylowa czapa :)))

  2. Aneta says:

    Ja polecam kominiarki ? lubią je nawet dzieci nie lubiące czapek. A my mamy, nie martwimy się o golą szyjkę wystającą spod komina ?

Dodaj komentarz