Sernik z truskawkami na słomce ptysiowej (na zimno)

Sernik z truskawkami na słomce ptysiowej (na zimno). Gdy temperatury na zewnątrz zniechęcają do włączania piekarnika, a na działce i straganach pełno jest pysznych truskawek zawsze sięgam po ciasta bez pieczenia. Najczęściej są to właśnie serniki. Moja rodzina je uwielbia. Dziś polecam Wam przepis na jeden z nich. Spróbujcie 🙂 Takie serniki są naprawdę proste w przygotowaniu, a smakują… wspaniale 🙂

Zachęcam również do spróbowania „Ciasta cytrynowy puszek”.

Składniki: (na formę 24 cm lub mniejszą)

  • 700 g dobrej jakości sera z wiaderka (nie może być wodnisty)*
  • 1 łyżka soku z limonki lub cytryny
  • 120 g cukru pudru
  • 6 łyżeczek żelatyny + 5 łyżek zimnej wody
  • 400 ml śmietanki 30-36% (schłodzonej)
  • kilkanaście truskawek (około 8 do masy + na wierzch ciasta)
  • 3 łyżeczki cukru waniliowego z prawdziwą wanilią
  • 1 galaretka wiśniowa na 500 ml wody
  • słomka ptysiowa Brześć – około pół opakowania

*używam najczęściej Wieluń Mój Ulubiony

Przygotowanie:

Dno tortownicy wykładamy papierem do pieczenia, zakładamy obręcz (boków osobiście niczym nie smaruję). Na dno wykładamy słomkę ptysiową. Pod koniec warto niektóre słomki połamać lub pokruszyć, aby dno dobrze pokryte słomką.

Zaczynamy przygotowywać sernik. Żelatynę mieszamy w małym garnuszku z zimną wodą, a następnie odstawiamy całość do napęcznienia na około 5-10 minut. W misce mieszamy ser, cukier puder, cukier waniliowy z prawdziwą wanilią i sok z limonki (lub cytryny). Mieszamy tylko do połączenia składników! (używam do tego miksera na wolnych obrotach lub ręcznej trzepaczki).

Następnie należy podgrzać naszą napęczniałą żelatynę (mieszając), do momentu aż się rozpuści. Dodajemy do niej około 2-3  łyżki masy serowej, dokładnie wymieszać np. ręczną trzepaczką. Następnie przelewamy całość do naszej masy serowej i energicznie mieszamy.

W osobnej misce ubijamy na sztywno śmietankę. Przekładamy do masy serowej i delikatnie mieszamy. Na koniec dodajemy pokrojone w ćwiartki truskawki, delikatnie mieszamy z masą serową.

Niedużą ilość masy ostrożnie przelewamy (najlepiej łyżą) na spód ze słomki. Formę wkładamy na chwilę do lodówki lub zamrażalnika. Chodzi o to, aby słomka nie podniosła się do góry, gdy zaczniemy wlewać resztę masy serowej. Potem ostrożnie wlewamy resztę masy serowej, wyrównujemy i wkładamy do lodówki. Gdy masa zacznie ładnie tężeć na wierzch układamy plasterki truskawek.

W między czasie przygotowujemy wiśniową galaretkę, studzimy ją.

Najpierw wylewamy niedużą ilość galaretki (najlepiej łyżka po łyżce) na nasze plasterki truskawek, wkładamy ciasto do lodówki. Po jakimś czasie nalewamy resztę galaretki. Sernik najlepiej schładzać w lodówce przez całą noc.

Smacznego

 

Print Friendly, PDF & Email

12 comments

Dodaj komentarz