Pies i dziecko – wszystko co musisz wiedzieć o tym duecie!

Pies i dziecko – wszystko co musisz wiedzieć o tym duecie!

Wielu rodziców nie wyobraża sobie mieć w domu duet – pies i dziecko. Od razu przychodzą nam na myśl alergeny, nagłówki z pierwszych stron gazet, gdy pies zaatakował dziecko, a przede wszystkim podwójny bałagan w domu. A przecież pies ma ogromny wpływ na dorastanie dziecka, jak i obecność dziecka w domu pozytywnie wpływa na wychowanie psa! Czy duet pies i dziecko to dobry pomysł, o tym mowa w dzisiejszym artykule.

Polecamy także artykuł o psie i dziecku w domu na stronie Humana Baby.

Psi psycholog, czyli wpływ psa na rozwój dziecka

Już od wielu lat psy wykorzystywane są w tzw. zooterapii (dogoterapia) jako motywatory podczas ćwiczeń fizjoterapeutycznych. Ponadto zanotowano wiele przypadków poprawy zdrowia u dzieci chorych na porażenie mózgowe, autyzm czy zespół Downa gdy podczas ich terapii obecne były psy, które można było głaskać i przytulać. Dlatego więc obecność psa w domu ma ogromny wpływ na dziecko – są nieocenionym lekiem na stres, wszelkie smutki, a także dodają otuchy w chorobie. Psy rozładowują napięcie, a zabawa z nimi podnosi poziom endorfin w organizmie, dlatego o wiele lepiej zadziała na nasze dziecko zabawa z psem niż tabliczka czekolady na pocieszenie. Pies zmusza także nasze dziecko do aktywności fizycznej i zabawy ruchowej, jest także świetnym motywatorem np. przy nauce raczkowania czy chodzenia.

Pies jako przygotowanie do roli starszego rodzeństwa

Psy uczą także nasze dziecko odpowiedzialności. Angażując naszą pociechę w opiekę nad psem możemy przygotować go np. do pojawienia się w jego życiu rodzeństwa. Dziecko musi pamiętać, aby o danej godzinie wypuścić psa na spacer, dać mu jeść albo go wykąpać – uczy się więc także systematyczności i dyscypliny. Niektóre skutki niedopełnienia obowiązków mogą być przykre w skutkach, między innymi załatwienie się psa w domu gdy dziecko nie wyjdzie z nim na dwór o odpowiedniej porze, przez co dziecko uczy się ponoszenia konsekwencji swoich zaniedbań i związków przyczynowo skutkowych. Przede wszystkim jednak powierzając dziecku obowiązki w postaci opieki nad psem sprawiamy, że nasze dziecko czuje się ważne i potrzebne.

Pies – najlepszy przyjaciel, brat i kompan

Nie zawsze jednak pies ma za zadanie przygotować nasze dziecko do posiadania rodzeństwa – być może nie planujemy bowiem mieć więcej dzieci. W takim przypadku pies i dziecko są jak rodzeństwo, które zawsze dotrzymują sobie towarzystwa. Dzięki obecności naszego psa w domu nigdy nie będzie on sam i zawsze będzie miał się do kogo przytulić, nawet gdy dziecko pokłóci się z rodzicami. Pies uczy dziecko prawdziwej przyjaźni i nawiązywania relacji, i co najważniejsze – nigdy się od naszego dziecka nie odwróci, nie obrazi się na niego i będzie mu wierne – jak pies!

Wpływ dziecka na psa

Nie tylko pies wychowuje nasze dziecko, ale również dziecko wychowuje psa. Pies przy dziecku uczy się pokory, gdyż temperament dziecka często jest dla niego wyzwaniem. Przy dziecku pies staje się bardziej cierpliwy, gdyż dziecko często wymyśla rozmaite zabawy, w które angażuje psa, a pies musi grzecznie znosić. Pies także budzi przy dziecku instynkt opiekuna i broni dziecko przed niebezpieczeństwem, co robi z niego świetnego obrońcę.

Czego więc się boimy?

Najczęściej boimy się, że pies może być dla naszego dziecka niebezpieczny, jednak jeśli zastosujemy się do kilku zasad, wówczas nie mamy się czego obawiać. Przede wszystkim nie pozwalajmy na bardzo bliskie kontakty psa i dziecka dopóki pies nie zapozna się dobrze z naszą pociechą. Nie pozwólmy także, aby nasze dziecko robiło psu krzywdę – nie dopuśćmy do targania za uszy, ogon, a broń Boże bicia psa – nawet w najłagodniejszym psie obudzić się może instynkt obrońcy i zaatakuje nasze dziecko. Nie zapominajmy także, że nawet najłagodniejszy pies to przede wszystkim zwierzę, dlatego nigdy nie zostawiajmy naszego dziecka samego w domu z psem.

Alergia na sierść psa

Czasem dziecko po prostu nie może przebywać z psem, nawet, jeśli bardzo tego chce. Alergia na sierść psa dotyka sporą liczbę dzieci i ciężko jest z nią walczyć, gdy w domu mieszka pupil. Jedynym sposobem jest wtedy ograniczenie kontaktów z pupilem do minimum, co może oznaczać niestety oddanie pupila w inne ręce. Aby uniknąć takiej sytuacji, planując obecność pupila w domu wykonajmy najpierw dziecku testy alergiczne – jeśli okaże się, że jest ono uczulone na sierść psa, zawsze możemy wybrać takie psy, które zamiast sierści mają włosie – są to m.in. Yorki oraz psy rasy Shih tzu.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz