Jak upiec dobry chleb – razowy, pszenny, a może orkiszowy? Trzy przepisy

Co jest najważniejsze, aby upiec dobry chleb?

Zapach świeżo upieczonego chleba roznoszący się po domu, a potem po całej kuchni… Nic się nie może z nim równać. W domu naszych babć taki zapach pojawiał się praktycznie codziennie. Domowy chleb był codziennością. Jednak teraz wiele osób nie pisze już chleba. Dlaczego? Być może uważacie, że jest to zbyt skomplikowane, zbyt trudne… Nic bardziej mylnego.

Przygotowanie domowego chleba jest naprawdę łatwe. Niektóre przepisy są bardzo proste i wymagają od nas minimalnego wkładu. Aby jednak chleb się udał potrzebujemy dobrych składników i czasu. Bez względu na to czy wybierzemy klasyczny chleb na zakwasie czy szybkie pieczywo na drożdżach czas odgrywa tu kluczową rolę. Podobnie jak cały proces wyrabiania ciasta. Ale jeszcze ważniejsza jest mąką. Pszenna, razowa, orkiszowa, kukurydziana, graham… Ważne by była to najwyższej jakości mąka w sklepie online Bo podobnie jak w przypadku wypieku słodkich ciast czy ciasteczek mąka ma kluczowe znaczenie.

Warto by w kuchennych szafkach nie zabrakło dobrych mąk. Nie ograniczajmy się wyłącznie do jednego rodzaju. W końcu świat na mące pszennej się nie kończy. Ma to kluczowe znaczenie zwłaszcza przy wypieku chleba. Można upiec chleb pszenny, razowy, orkiszowy, a nawet pszenno-kukurydziany czy też taki z dodatkiem mąki owsianej. Jeśli raz spróbujecie upiec domowy chleb, to gwarantuje, że jego smak sprawi, że na tym jednym bochenku się nie skończy. Polecam też eksperymenty z mieszaniem mąk i dodatków. Wasza domowa piekarnika może zaoferować o wiele więcej niż tradycyjny sklep. Tu Wy decydujecie jak będzie smakował i wyglądał wasz chlebuś.

Jak zrobić żytni zakwas na chleb?

Jeśli nie na drożdżach, to oczywiście na zakwasie. Jak przygotować domowy zakwas na chleb? I tu znów liczy się wybór dobrej mąki. Na zakwas najlepiej sprawdzi się mąka żytnia typ 3000, typ 2000, typ 1850 lub typ 800. Do tego potrzebujemy przegotowanej ostudzonej wody.

Jak zrobić zakwas na chleb? Cały proces trwa 7-10 dni. Pierwszego dnia z rana do słoika wsypujemy 3 łyżki mąki żytniej i wlewamy 4 łyżki wody. Mieszamy drewnianą łyżeczką. Zakrywamy słoik gazą, wiążemy gumką recepturą i odstawiamy w ciepłe, zacienione miejsce. Wieczorem wszystko trzeba przemieszać. Następnego dnia dokarmiamy nasz zakwas 3 łyżkami mąki i 2 łyżkami wody. Wieczorem mieszamy. Przez kolejne 5 dni powtarzamy dokarmianie zakwasu i wieczorne mieszanie. Po 7-10 dniach zakwas powinien być gotowy.

Uwaga! Już po 3 dniach zakwas powinien buzować, urosnąć i mieć specyficzny, lekko kwaśny zapach. Jeśli pojawi się pleśń zakwas od razu wyrzuć.

Proste i szybkie przepisy na domowy chleb

Przepisów na chleb jest naprawdę wiele. Ostatnio spotkałam się z pomysłem na chleb pszenno-kukurydziany. I muszę przyznać, że wyszedł naprawdę dobry. Ale podam przepis dopiero jak go lepiej dopracuję. Tym czasem polecam sprawdzony przepis na szybki chleb pszenny na drożdżach, chleb owsiany i chleb pszenno-żytni.

Szybki chleb pszenny na drożdżach – przepis

Domowy chleb pszenny z chrupiącą skórką i miękkim środkiem. Pełen przepis znajdziecie na blogu (klik)

Prosty chleb pszenno-żytni

Lubicie chleb z dobrze wypieczoną skórką? Taki chleb robiła babcia. Możecie go też w prosty sposób przygotować w domu. Pamiętajcie tylko by zawsze obserwować chleb, bo każdy piekarnik piecze inaczej.

Składniki:

  • 250 g mąki pszennej chlebowej typ 750
  • 250 g mąki żytniej 720
  • 1 opakowanie suchych drożdży
  • 100 g domowego zakwasu żytniego
  • 1,5 łyżeczki soli
  • 250-300 ml wody

Przygotowanie:

Do miski wsypujemy wszystkie suche składniki, mieszamy. Następnie dodajemy zakwas i wodę (najpierw mniejszą ilość). Wyrabiamy ciasto, powinno być elastyczne. W razie potrzeby dodajemy resztę wody lub odrobinę mąki (mąką obsypujemy dłoń, aby nie przesadzić z jej ilością).

Z ciasta formujemy kulę, odstawiamy pod przykryciem w ciepłe miejsce na około 90 minut. Po tym czasie na podsypanym mąką blacie formujemy kształt chleba, układamy go na blaszce obsypanej niewielką ilością mąki. Wierzch chleba też obsypujemy lekko mąką. Chleb można naciąć. 

Tak przygotowany chleb odstawiamy do wyrośnięcia przykryty ściereczką na kolejne 30 minut.

Chleb pieczemy 25 minut najpierw na środkowej półce nagrzanego do 210 stopni piekarnika (grzanie góra-dół z termoobiegiem). Warto na spód piekarnika włożyć naczynie z wodą. A potem przekładamy go na górną półkę, zwiększamy temperaturę do 240 stopni i dopiekamy jeszcze około 8-10 minut. Obserwujemy chleb, bo każdy piekarnik jest inny i piecze inaczej, w razie potrzeby zmniejszamy temperaturę.

Smacznego

Chleb owsiany

Prosty owsiany chleb na suchych drożdżach, to idealna propozycja dla początkujących. W przypadku tego przepisu na chleb należy się wyłącznie uzbroić w cierpliwość przy wyrastaniu ciasta.

Składniki:

  • 2 szklanki mąki owsianej + do obsypania keksówki
  • 1 szklanka mąki pszennej
  • 0,5 szklanki mąki ziemniaczanej
  • 1 płaska łyżeczka cukru
  • 1,5 szklanki ciepłej (!) wody
  • 1 opakowanie suchych drożdży (7 g)
  • 3 płaskie łyżki oleju roślinnego
  • 1 płaska łyżeczka soli

Przygotowanie:

Do miski wsypujemy wszystkie sypkie składniki, mieszamy je łyżką. Następnie dodajemy ciepłą wodę i olej. Mieszamy łyżką, pod koniec chwilę ręką. Ciasto będzie lepkie. Miskę w której wyrabiamy ciasto przykrywamy folią spożywczą lub ściereczką i odstawiamy do podwojenia objętości ciasta – około 1,5-2 godziny.

Po tym czasie ciasto przekładamy do wysmarowanej olejem i obsypanej lekko mąką owsianą keksówki 28 x 10 x 8 cm. Uwaga! Ciasto będzie miało dość luźną konsystencję, taki pudding 😉 Formę z ciastem odstawiamy pod przykryciem na kolejne 30 minut.

Chleb pieczemy w nagrzanym do 190 stopni piekarniku na środkowym poziomie przez 50 minut.

Smacznego

 

 

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz