Ciasto z truskawkami, warstwą jabłek i budyniową pianką

Ciasto z truskawkami, warstwą jabłek i budyniową pianką

Dziś zapraszam Was na pyszne ciasto z truskawkami, warstwą jabłek i budyniową pianką. Czyli połączenie smaków, które tak kocha moja rodzina. Takie ciasto idealnie sprawdzi się do popołudniowej kawy lub herbaty, jak również na różne uroczystości. Proste w przygotowaniu i naprawdę pyszne. To taka moja mała wariacja na temat popularnej szarlotki.

Ach szarlotka… czy wy też tak kochacie, to ciasto? My bardzo. Ale często nie mam jak go upiec, bo w naszym domu jabłka znikają w mgnieniu oka. Moje dzieci kochają jabłka (co mnie bardzo cieszy). Synek potrafi zjeść ich ogromną ilość. Zresztą cała rodzina je uwielbia 😉 Najlepsza zdrowa przekąska 😉 Ale żeby było zdrowo, to trzeba sięgać po jabłka najlepszej jakości. My polecamy Wam jabłka marki AMELA

O marce AMELA

Marka AMELA,  to jabłka produkowane od roku 2018 w innowacyjnej technologii „bez pozostałości pestycydów”, opracowanej przez partnerów Klastra „Polska Natura” i wdrożonej przez sadowników z gminy Błędów w województwie mazowieckim. Jabłka te są owocem unikalnym w skali światowej ze względu na technologię uprawy oraz położenie geograficzne sadów. I co najważniejsze – są niezwykle pyszne.

Pamiętajmy, że jabłka to źródło tak cennych dla organizmu witamin C, A, B1, B2, B3, B6, E, K, PP oraz kwasu foliowego, ryboflaminy, tiaminyniacyny. Oczywiście zawartość składników zależy od odmiany jabłek, ich dojrzałości rodzaju uprawy itd. Nie mniej warto je wprowadzić na stało do diety.

A te jabłka, których nie zjemy na surowo, wykorzystajcie do zrobienia pysznego ciasta z truskawkami, warstwą jabłkową i budyniową pianką. Naprawdę warto. Koniecznie spróbujcie 🙂

Składniki:

Na ciasto:

  • 2,5 szklanki mąki krupczatki (można też użyć zwykłej mąki pszennej)
  • 250 g masła lub margaryny
  • 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
  • 2 łyżki cukru pudru
  • 4 żółtek jaj

Na piankę:

  • 4 białka jaj
  • 3/4 szklanki cukru
  • 2 opakowania budyniu waniliowego (2×40 g)
  • 1/4 szklanki oleju rzepakowego

Na warstwę jabłkową:

  • około 1,5-2 kg jabłek
  • około 1,5 łyżki płynnego miodu
  • mielony cynamon
  • opcjonalnie 1 łyżeczka soku z cytryny (dziś nie dałam)

Dodatkowo:

  • kilka truskawek (u mnie 10 szt, ale można dać więcej)
  • cukier puder do oprószenia ciasta

Przygotowanie:

Spód formy (u mnie 24×24 cm, ale można użyć tortownicy 24 cm) wykładamy papierem do pieczenia, boki smarujemy tłuszczem.

Do miski wsypujemy mąkę, dodajemy proszek do pieczenia, cukier puder, żółtka jaj i posiekane masło. Zagniatamy ciasto, wkładamy do lodówki na około 1 godzinę (lub na krócej do zamrażalnika).

Rozgrzewamy nagrzewamy do 180 stopni (grzanie góra-dół, bez termoobiegu).

W tym czasie obieramy jabłka, ścieramy na dużych oczkach i przekładamy na patelnię. Oprószamy cynamonem, dodajemy miód i sok z cytryny (opcjonalnie) i smażymy kilka minut, aż powstanie a la mus.

Odrywamy około 2/3 schłodzonego ciasta i wykładamy (wylepiamy) nim spód. Spód dziurkujemy widelcem. Resztę ciasta zostawiamy w lodówce lub wkładamy do zamrażalnika.

Blaszkę z ciastem wkładamy do nagrzanego piekarnika. Podpiekamy spód na złoty kolor około 12-15 minut (czas może być różny w zależności od piekarnika).

W tym czasie przygotowujemy piankę budyniową. Białka jaj dokładnie ubijamy stopniowo dodając cukier. Następnie dodajemy proszek budyniowy, cały czas miksując. Pod koniec dolewamy cienką strużką olej, miksujemy.

Wyciągamy blaszkę z piekarnika. Na podpieczony spód wykładamy nasz jabłkowy mus. Na to delikatnie wykładamy budyniową piankę (może wydać się Wam, że jest jej mało, ale spokojnie pianka się powiększy podczas pieczenia). Na piankę układamy w odstępach połówki truskawek.

Na koniec wykładamy resztę naszego ciasta – odrywamy małe kawałki ciasta w palcach tworząc z nich cienkie łatki (ciasto można też włożyć do zamrażalnika, a następnie zetrzeć na tarce na dużych oczkach). Nasze łatki z ciasta układamy obok siebie na piance.

Ciasto wkładamy do piekarnika (środkowy poziom) i pieczemy około 40-45 minut do ładnego zarumienienia ciasta z wierzchu.

Po przestudzeniu ciasto oprószamy cukrem pudrem. Kroimy dopiero, gdy ciasto wystygnie.

Smacznego

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz