Barszcz czerwony przepis i świąteczne dekoracje z filcu

Coraz bliżej święta… Dlatego jak co roku w grudniu będę dzieliła się z Wami najróżniejszymi świątecznymi inspiracjami i przepisami. Dziś mam dla Was przepis na czerwony barszcz. Opowiem Wam również o pięknych filcowych dekoracjach ze sklepu Congee.pl Zaciekawieni? Zachęcam do czytania i oczywiście gotowania.

Dekoracje z filcu idealne na Boże Narodzenie

Nie wiem jak Wy, ale ja kocham świąteczne dekoracje. I to nie dlatego, że prowadzę bloga, bo na moich zdjęciach przeważnie jest mało dodatków.  Ja po prostu uwielbiam świąteczne ozdoby. Robię stroiki na stół, wieszam małe ozdoby na oknach, stawiam małe ozdóbki w pokojach. Dziś chciałabym Wam napisać kilka słów o filcowych dekoracjach na Boże Narodzenie ze sklepu Congee.pl

Osobiście najbardziej podobają mi się serwetniki ze świątecznym wzorem i wyjątkowe filcowe etui na sztućce.

Takie proste dodatki doskonale wzbogacają świąteczny stół. Do tego podstawki pod talerz i podstawki pod szklanki. Całość prezentuje się doskonale. W tle składana stojąca choinka z filcu, a na okna lub do stroika filcowe girlandy. Z takimi ozdobami wszystko wygląda pięknie. Ozdoby z filcu można powiesić też na choince, udekorować nimi pokój malucha (taką ozdobą żadne dziecko nie wyrządzi sobie krzywdy). Ładne, proste i bardzo przydatne. W końcu taka filcowa podkładka, to nie tylko ozdoba, ale też zabezpieczenie stołu. Filcowe podkładki pod kubek czy talerz łatwo wyczyścić. Polecam Wam zapoznać się z ofertą Congee.pl Może i Wam spodobają się filcowe dodatki 😉

Więcej zdjęć zobaczycie na końcu mojego wpisu. A teraz czas na świąteczny przepis na czerwony barszcz.

Nie ma świąt bez czerwonego barszczu

Dziś mam dla Was przepis na pyszny domowy barszcz czerwony z dodatkiem zakwasu. Tak przygotowany barszcz doskonale smakuje z pierogami z kapustą i grzybami, uszkami z grzybami, do smażonej ryby, a nawet w towarzystwie drożdżowych kapuśniaczków czy prostych krokietów. Osobiście uwielbiam też usiąść z kubkiem czerwonego barszczy w ręką, przykryć się ciepłym kocem i po prostu odpocząć 😉 Taki czerwony barszcz doskonale rozgrzewa w zimowe dni. Koniecznie spróbujcie.

Sprawdzony przepis na czerwony barszcz

Kto lubi domowy czerwony barszcz? Z czym najchętniej jecie taki barszcz na burakach? Ja najchętniej z pierogami, uszkami lub jako dodatek do pasztecików czy ryby. Ten czerwony barszcz podałam z pierogami z kapustą i grzybami. Przepis na miękkie ciasto na pierogi znajdziecie tutaj: Ciasto na pierogi i uszka – miękkie i elastyczne A tutaj znajdziecie pełen przepis na pierogi z kapustą i grzybami

Czerwony barszcz będzie też doskonale smakował z drożdżowymi pasztecikami – przepis na drożdżowe kapuśniaczki (paszteciki) lub do prostej, smażonej ryby (przepis tutaj).

Przepis na domowy czerwony barszcz jest naprawdę prosty. Spójrzcie sami.

Barszcz czerwony przepis

Składniki:

  • 1,5 litra lekkiego bulionu (na święta warzywny, teraz można śmiało użyć drobiowy)
  • 1 kg ćwikłowych buraków
  • 1 marchewka
  • 1 mały korzeń pietruszki
  • mały kawałek pora (około 8 cm)
  • 1 szklanka zakwasu z buraków (250 ml) Zobacz jak zrobić domowy zakwas do barszczu?
  • 4 ziela angielskie
  • 4-5 ziaren czarnego pieprzu
  • 1 liść laurowy
  • szczypta majeranku (opcjonalnie)
  • szczypta soli
  • opcjonalnie szczypta cukru do smaku
  • 20 g suszonych grzybów + 1 szklanka wody

Przygotowanie:

Najlepiej dzień wcześniej przygotować grzyby. Zalewamy je wodą i zostawiamy do namoczenia na całą noc. Ja dodatkowo takie grzyby gotuję około 10 minut w wodzie, w której się moczyły. Odlewam sobie pół szklanki wody z moczenia grzybów (będzie potrzebna do barszczu). A co z grzybami i resztą wody? Można wykorzystać do przygotowania kapuśniaczków lub pierogów.

Do garnka wlewamy nasz bulion. Buraki, marchewkę i pietruszkę obieramy. Do bulionu dodajemy pokrojone na kawałki warzywa i pokrojony na 2-3 kawałki por. Dodajemy ziele angielskie, pieprz i liść laurowy. Ja często dodaję też szczyptę majeranku (można pominąć).

Całość gotujemy pod przykryciem około 1,5 godziny (licząc od czasu zagotowania). Po tym czasie całość odcedzamy, barszcz dodatkowo przecedzamy przez sito. Dodajemy do przecedzonego barszczu wywar z moczenia grzybów, następnie szklankę zakwasu z buraków (tu należy sprawdzać smak barszczu podczas dodawania zakwasu, można dać go mniej). Całość doprawiamy do smaku solą (około szczypty), cukrem (opcjonalnie) i ewentualnie jeszcze pieprzem. Mieszamy, nie gotujemy już barszczu. Barszcz teraz tylko podgrzewamy przed podaniem.

Barszcz najlepiej smakuje, gdy troszkę postoi a smaki się przegryzą.

Smacznego

Świąteczne ozdoby z filcu

Filcowe etiu na sztućce w różnych kształtach i kolorach

Filcowe serwetniki

Świąteczne filcowe girlandy – mogą posłużyć jako proste ozdoby na firankę, stół lub do stroika

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz